JUMBO-VISMA (Netherlands) | | UAE TEAM EMIRATES (UAE) | |
| Jonas VINGEGAARD | | Tadej POGAČAR |
| Tiesj BENOOT | | Mikkel BJERG |
| Wilco KELDERMAN | | Felix GROSSSCHARTNER |
| Sepp KUSS | | Vegard Stake LAENGEN |
| Christophe LAPORTE | | Rafal MAJKA |
| Wout VAN AERT | | Marc SOLER |
| Dylan VAN BAARLE | | Matteo TRENTIN |
| Nathan VAN HOOYDONCK | | Adam YATES |
| Robert GESINK (substitute) | | Domen NOVAK (substitute) |
| Attila VALTER (substitute) | | Tim WELLENS (substitute) |
INEO$ GRENADIERS (UK) | | GROUPAMA - FDJ (France) | |
| Egan BERNAL GOMEZ | | David GAUDU |
| Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS | | Kévin GENIETS |
| Omar FRAILE MATARRANZ | | Stefan KÜNG |
| Michal KWIATKOWSKI | | Olivier LE GAC |
| Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA | | Valentin MADOUAS |
| Thomas PIDCOCK | | Quentin PACHER |
| Carlos RODRIGUEZ CANO | | Thibaut PINOT |
| Ben TURNER | | Michael STORER |
| Pavel SIVAKOV (substitute) | | Matthieu LADAGNOUS (substitute) |
| Connor SWIFT (substitute) | | Rudy MOLARD (substitute) |
EF EDUCATION - EASYPOST (USA) | | SOUDAL QUICK-STEP (Belgium) | |
| Richard CARAPAZ | | Julian ALAPHILIPPE |
| Andrey AMADOR | | Kasper ASGREEN |
| Alberto BETTIOL | | Rémi CAVAGNA |
| Jhoan Esteban CHAVES RUBIO | | Tim DECLERCQ |
| Magnus Cort NIELSEN | | Dries DEVENYNS |
| Neilson POWLESS | | Fabio JAKOBSEN |
| James SHAW | | Yves LAMPAERT |
| Rigoberto URAN | | Michael MØRKØV |
| Owain DOULL (substitute) | | Andrea BAGIOLI (substitute) |
| Frølich Mikkel HONORÉ (substitute) | | Tim MERLIER (substitute) |
BAHRAIN NOTVICTORIOUS (Bahrein) | | BORA - HANSGROHE (Germany) | |
| Mikel LANDA MEANA | | Emanuel BUCHMANN |
| Nikias ARNDT | | Marco HALLER |
| Phil BAUHAUS | | Jai HINDLEY |
| Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA | | Bob JUNGELS |
| Jack HAIG | | Patrick KONRAD |
| Matej MOHORIC | | Jordi MEEUS |
| Wouter POELS | | Nils POLITT |
| Fred WRIGHT | | Danny VAN POPPEL |
| Kamil GRADEK (substitute) | | Giovanni ALEOTTI (substitute) |
| Antonio TIBERI (substitute) | | Ryan MULLEN (substitute) |
LIDL - TREK (USA) | | AG2R CITROËN TEAM (France) | |
| Giulio CICCONE | | Ben O'CONNOR |
| Tony GALLOPIN | | Clément BERTHET |
| Skjelmose Mattias JENSEN | | Benoit COSNEFROY |
| Alex KIRSCH | | Stan DEWULF |
| Juan Pedro LOPEZ PEREZ | | Felix GALL |
| Mads PEDERSEN | | Oliver NAESEN |
| Quinn SIMMONS | | Aurélien PARET PEINTRE |
| Jasper STUYVEN | | Nans PETERS |
| Bauke MOLLEMA (substitute) | | Franck BONNAMOUR (substitute) |
| Edward THEUNS (substitute) | | Dorian GODON (substitute) |
ALPECIN-DECEUNINCK (Belgium) | | INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY (Belgium) | |
| Mathieu VAN DER POEL | | Biniam GIRMAY |
| Silvan DILLIER | | Lilian CALMEJANE |
| Michael GOGL | | Rui COSTA |
| Quinten HERMANS | | Louis Du Bouisson MEINTJES |
| Søren KRAGH ANDERSEN | | Adrien PETIT |
| Jasper PHILIPSEN | | Dion SMITH |
| Jonas RICKAERT | | Mike TEUNISSEN |
| Ramon SINKELDAM | | Georg ZIMMERMANN |
| Xandro MEURISSE (substitute) | | Sven Erik BYSTRØM (substitute) |
| Gianni VERMEERSCH (substitute) | | Rune HERREGODTS (substitute) |
COFIDIS (France) | | MOVISTAR TEAM (Spain) | |
| Guillaume MARTIN GUYONNET | | Enric MAS NICOLAU |
| Bryan COQUARD | | Ruben ALMEIDA GUERREIRO |
| Simon GESCHKE & His Hipsta Beard | | Alex ARANBURU DEBA |
| Ion IZAGUIRRE INSAUSTI | | Gorka IZAGIRRE INSAUSTI |
| Victor LAFAY | | Matteo JORGENSON |
| Anthony PEREZ | | Gregor MÜHLBERGER |
| Alexis RENARD | | Nelson OLIVEIRA |
| Axel ZINGLE | | Antonio PEDRERO |
| Pierre Luc PERICHON (substitute) | | Jorge ARCAS (substitute) |
| Maximilian Richard WALSCHEID (substitute) | | Carlos VERONA QUINTANILLA (substitute) |
TEAM DSM - FIRMENICH (Netherlands) | | ISRAEL - PREMIER TECH (Israel) | |
| Romain BARDET | | Michael WOODS |
| John DEGENKOLB | | Guillaume BOIVIN |
| Matthew DINHAM | | Simon CLARKE |
| Alexander EDMONDSON | | Hugo HOULE |
| Nils EEKHOFF | | Krists NEILANDS |
| Christopher HAMILTON | | Nicholas SCHULTZ |
| Kevin VERMAERKE | | Corbin STRONG |
| Sam WELSFORD | | Dylan TEUNS |
| Lund Tobias ANDRESEN (substitute) | | Omer GOLDSTEIN (substitute) |
| Florian STORK (substitute) | | Daryl IMPEY (substitute) |
TEAM JAYCO ALULA (Australia) | | TEAM ARKEA - SAMSIC (France) | |
| Simon YATES | | Warren BARGUIL |
| G Lawson CRADDOCK | | Jenthe BIERMANS |
| Luke DURBRIDGE | | Clément CHAMPOUSSIN |
| Dylan GROENEWEGEN | | Anthony DELAPLACE |
| Chris HARPER | | Simon GUGLIELMI |
| Juul Christopher JENSEN | | Matis LOUVEL |
| Luka MEZGEC | | Luca MOZZATO |
| Elmar REINDERS | | Laurent PICHON |
| Michael HEPBURN (substitute) | | Elie GESBERT (substitute) |
| Matteo SOBRERO (substitute) | | Thibault GUERNALEC (substitute) |
LOTTO DSTNY (Belgium) | | ASTANA QAZAQSTAN TEAM (Kazakhstan) | |
| Caleb EWAN | | Mark CAVENDISH |
| Victor CAMPENAERTS | | Cees BOL |
| Jasper DE BUYST | | David DE LA CRUZ MELGAREJO |
| Pascal EENKHOORN | | Yevgeniy FEDOROV |
| Frederik FRISON | | Alexey LUTSENKO |
| Jacopo GUARNIERI | | Gianni MOSCON |
| Maxim VAN GILS | | Luis Leon SANCHEZ |
| Florian VERMEERSCH | | Harold Alfonso TEJADA CANACUE |
| Sylvain MONIQUET (substitute) | | Fabio FELLINE (substitute) |
| Brent VAN MOER (substitute) | | Antonio NIBALI (substitute) |
UNO-X PRO CYCLING TEAM (Norway) | | TOTALENERGIES (France) | |
| Alexander KRISTOFF | | Peter SAGAN |
| Jonas ABRAHAMSEN | | Edvald BOASSON-HAGEN |
| Anthon CHARMIG | | Mathieu BURGAUDEAU |
| Tobias Halland JOHANNESSEN | | Steff CRAS |
| Rasmus TILLER | | Valentin FERRON |
| Torstein TRÆEN | | Pierre LATOUR |
| Gregaard Jonas WILSLY | | Daniel OSS |
| Søren WÆRENSKJOLD | | Anthony TURGIS |
| Martin Urianstad BUGGE (substitute) | | Paul OURSELIN (substitute) |
| Anders Halland JOHANNESSEN (substitute) | | Alexis VUILLERMOZ (substitute) |